What’s on

Flute and Piano recital with Pavel Timofeyevsky

Thursday, September 19, 2019

1:10 PM – 2:00 PM

St Mattew’s Church, Redhill

Programme:

 

https://music-stmatthews.org

Flute and Harp recital with Lise Vandersmissen

Thursday, September 19, 2019

7:00 PM – 8:00 PM

Benjamin Franklin House, London

Programme:

Concordia Concert

Past events

Baroque ensemble Les Aleas in Utrecht Early Music Festival (Fringe concert series)

Wednesday, August 28, 2019

Utrecht, Netherlands

Programme:

Jean-Philippe Rameau  Quatrième Concert in B flat Major from Pièces de Clavecin en Concerts

Georg Philipp Telemann 6 e Quatuor TWV 43 :e4 in E minor from Nouveaux Quatuors en six suites

Jean-Philippe Rameau Troisième Concert in A from Pièces de Clavecin en Concerts

Anna Kondrashina, traverso
Lucie Chabard, harpsichord
Elise Van Der Wel, violin
Alice Trocellier, viola da gamba

Baroque ensemble Les Aleas in MA Festival (Fringe concert series)

Tuesday, August 6, 2019

Brugge, Belgium

Programme:

Jean-Philippe Rameau  Quatrième Concert in B flat Major from Pièces de Clavecin en Concerts

Georg Philipp Telemann 6 e Quatuor TWV 43 :e4 in E minor from Nouveaux Quatuors en six suites

Jean-Philippe Rameau Troisième Concert in A from Pièces de Clavecin en Concerts

Anna Kondrashina, traverso
Lucie Chabard, harpsichord
Elise Van Der Wel, violin
Alice Trocellier, viola da gamba

Flute and Piano recital with Zoya Vyazovskaya (William Bennett Summer School)

Saturday, August 3, 2019

Millennium Hall, Woldingham, UK

Programme:

Prokofiev Five Melodies Op. 35 bis

Taktakishvili Flute Sonata

Anna Kondrashina – flute

Zoya Vyazovskaya – piano

http://www.williambennettflute.com/annakond.html

10th Flute Festival Singapore

Wednesday, July 17, 2019 – Wednesday, July 24, 2019

http://www.flute.com.sg/festival.html

Flute and Piano recital with Pavel Timofeyevsky

Friday, July 5, 2019

1:00 PM – 2:00 PM

Regent Hall, London

Programme:

Gaubert Nocturne et Allegro Scherzando

Prokofiev 5 Melodies, Op. 35

Prokofiev Sonata in D Major, Op. 94

Anna Kondrashina – flute

Pavel Timofeyevsky – piano

https://www.concert-diary.com/concert/1352859652/Lunchtime-Recital-Anna-Kondrashina-flute-and-Pavel-Timofeyevsky-piano-

London Philharmonic Orchestra Foyle Future Firsts Development Programme “Debut Sounds”

Monday, July 1, 2019

7:30 PM – 9:30 PM

Southbank Centre, Queen Elizabeth Hall

Programme:

James MacMillan They saw the stone had been rolled away
Byrd Lulla, lullaby, my sweet little baby
Clare Elton* Till time shall cease
Lotti Crucifixus a 8
Barnaby Martin* Corpus
Górecki Three Lullabies 3. Nie piej, kurku
Ashley John Long* Lunea
James MacMillan Ein Lämplein verlosch
Gorczycki Agnus Dei from Missa Paschalis
Andrzej Karałow* Veins
Judith Weir Ave Regina Caelorum
Carlijn Metselaar* Time For Your Walk

https://www.lpo.org.uk/whats-on-and-tickets/5476-debut-sounds.html

Concerts in the West with Moriarty Winds

Thursday, June 13, 2019 – Saturday, June 15, 2019

Programme:

ORLANDO GIBBONS   I feign not friendship where I hate
ANTON REICHA   Wind Quintet No 2 in Eb major, Op 88
DEBUSSY   Petite Suite
SAMUEL BARBER   Summer Music Op 31
HINDEMITH   Kleine Kammermusik No 2, Op 24

https://helmtickets.com/events/3345/moriarty-winds

Graduation Recital

Monday, June 3, 2019

1:00 PM – 2:00 PM

Royal Academy of Music, David Josefowitz Recital Hall

Programme:

Telemann Fantasie No 7 in D major for flute solo

Schulhoff Sonata for flute and piano

Tchaikovsky Lensky’s Aria (arr. for flute and piano)

Dutilleux Sonatine

Anna Kondrashina – flute

Pavel Timofeyevsky – piano

Bach the European directed by Iain Ledingham

Sunday, May 26, 2019

12:00 PM – 1:00 PM

Royal Academy of Music, Duke’s Hall

Programme:

Böhm Praeludium in C
Handel Gloria
JS Bach Ricercar a 6 from The Musical Offering, BWV 1079
O holder Tag, erwünschte Zeit, BWV 210 Performed of historical instruments

https://tickets.ram.ac.uk/sales/categories/bach-the-european/bach-the-european-from-ancient/bach-and-politics

Prague International Music Competition 2019

Wednesday, May 8, 2019 – Wednesday, May 15, 2019

https://festival.cz/en/

Missa Solemnis with Musicians of London

Monday, April 15, 2019

7:30 PM – 9:30 PM

Southbank Centre, Queen Elizabeth Hall

Programme:

Beethoven: Mass in D (Missa Solemnis) Performed of historical instruments

https://www.southbankcentre.co.uk/whats-on/126085-beethoven-missa-solemnis-2019

St John’s Passion directed by Rory Moules

Saturday, April 6, 2019

6:30 PM – 9:30 PM

All Saints’ Headington Church

Programme:

JS Bach St John’s Passion, BWV 245 Performed of historical instruments

http://www.allsaintsheadington.org.uk/events-calendar

London Philharmonic Orchestra Foyle Future Firsts Development Programme Pre-Concert Event

Friday, April 5, 2019

6:00 PM – 6:45 PM

Southbank Centre, Royal Festival Hall

Programme:

Ives Chromâtimelôdtune (reconstructed & completed by Gunther Schuller)
Knussen 2 Organa
Mozart Masonic Funeral Music
Stravinsky Danses Concertantes

https://www.lpo.org.uk/whats-on-and-tickets/5261-free-preconcert-performance-foyle-future-firsts.html

St Matthew’s Passion directed by Trevor Pinnock

Sunday, February 3, 2019

2:00 PM – 5:00 PM

Royal Academy of Music, Duke’s Hall

Programme:

JS Bach St Matthew’s Passion, BWV 244 Performed on historical instruments

https://tickets.ram.ac.uk/sales/categories/bach-the-european/bach-the-european-from-ancient/bach-and-the-dramatic-impulse

https://www.asos.com/oasis/oasis-wrap-dress-with-ring-detail-in-khaki/prd/11514234?CTARef=Saved+Items+Image

Flute and Piano recital with Pavel Timofeyevsky

Friday, December 28, 2018

7:00 PM – 9:00 PM

Rachmaninov’s House, Moscow

Programme:

TBC

Anna Kondrashina – flute

Pavel Timofeyevsky – piano

https://klassika-i-talanty.timepad.ru/event/853255/

Niko Festival with pianist Anna Geniushene

Thursday, December 20, 2018

7:30 PM – 21:30 PM

Niko Gallery, Moscow

Programme:

Messiaen Le Merle Noir

https://nikofest.ru/#ul-id-header-galleryHeader

Flute and Piano recital with Anna Geniushene

Wednesday, December 12, 2018

1:00 PM – 2:00 PM

Pound Pill, Corsham, Wilts

Programme:

TBC

Anna Kondrashina – flute

Anna Geniushene – piano

https://www.visitwiltshire.co.uk/whats-on/lunchtime-recital-anna-kondrashina-flute-and-anna-geniushene-piano-p2522583

Concert with The Kilgour Consort

Monday, December 10, 2018

7:00 PM – 9:30 PM

Merchant Taylors’ Hall

Programme:

Bach – Christmas Oratorio Performed on historical instruments

London Philharmonic Orchestra Foyle Future Firsts Development Programme Pre-Concert Event

Wednesday, November 7, 2018

6:00 PM – 6:45 PM

Southbank Centre, Royal Festival Hall

Programme:

Hans Krása Overture for small orchestra
Gideon Klein Divertimento
Viktor Ullmann Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke

https://www.lpo.org.uk/whats-on-and-tickets/5255-free-preconcert-performance-foyle-future-firsts.html

Concert with Melos Sinfonia

Friday, October 19, 2018 

7:30 PM – 9:30 PM

LSO St. Luke’s

Programme:

Bernstein Facsimile
Freya Waley-Cohen Happiness (world premiere)
Stravinsky The Firebird Suite (1919)

https://www.melossinfonia.co.uk/201819/

Flute and Piano Recital

Tuesday, October 16, 2018

11:30 AM – 12:30 PM

UCH Macmillan Cancer Hospital

Concordia Foundation

Programme:

TBC

Anna Kondrashina – flute

Marina Kan Selvik – piano

http://www.concordiafoundation.com/events-2018/2018/10/16/1610-anna-kondrashina-flute-pianist-tbc-uch-macmillan-cancer-hospital

Flute and Piano recital with Anna Geniushene

Thursday, October 4, 2018

1:05 PM – 2:05 PM

Royal Academy of Music, David Josefowitz Recital Hall

Programme:

Debussy arr Samazeuilh – Prélude à l’après-midi d’un faune
Bartók arr Arma – Suite paysanne hongroise
Schumann – Nicht schnell from Three Romances, Op 94
Gaubert – Nocturne et Allegro scherzando
Muczynski – Sonata for flute and piano, Op 14

Anna Kondrashina – flute

Anna Geniushene – piano

https://tickets.ram.ac.uk/sales/categories/thursday-series/flute-recital-1

 

Flute and Piano recital with Pavel Timofeyevsky

Wednesday, September 19, 2018

1:10 PM – 2:10 PM

St. James’s Piccadilly

Programme:

Telemann – Fantasia in D Major for flute solo
Schubert – Introduction and Variations on ‘Trockne Blumen’
Fauré – Sicilienne Op.78
Dutilleux – Sonatine for flute and piano

Anna Kondrashina – flute

Pavel Timofeyevsky – piano

http://www.sjp.org.uk/lunchtime-recitals.html